Miners Kladno
BASEBALL - SOFTBALL ÚVOD     O NÁS     TÝMY     SCM     KONTAKTY     PARTNEŘI     KALENDÁŘ     ODKAZY     KE STAŽENÍ
O NÁS
18.08.2014

Historie baseballu a softballu na Kladně

V roce 1985 se softball objevil v kladenském turistickém oddíle Střelka. Nakoupily se první rukavice, tehdy výhradně kubánské kvality a také první míče značky BATOS.

 

 

Po amatérských začátcích na vybraných kladenských plochách jsme oficiálně začali hrát na škvárovém hřišti při 7. ZŠ. Laso Kladno se tímto krokem začalo rozšiřovat o mládežnická družstva a ženy i muži postupovali do vyšších soutěží.  Zájem o baseball a softball byl takový, že se v roce 1995 otvírá 1. sportovní baseballová třída. Úspěchy se objevily hned záhy, kdy kadetky přivezly do Kladna první mistrovský titul. Škvárové hřiště však pro hru bylo neregulérní a hlavně i nebezpečné.

Díky podpoře města Kladna se tak v roce 1998 začíná stavět při 4. ZŠ nový baseballový areál. Mládežnické týmy vozí jedno ocenění za druhým, hráči i hráčky startují v reprezentačních týmech ČR a i trenéři se dostávají do realizačního reprezentačního týmu.

Počet dětí se zájmem o tento sport rapidně roste. V roce 2001 má základna LASO Kladno 240 členů a děti mezi sebou hrají vlastní T-ballovou ligu.

I přes velký zájem o tento sport padlo v roce 2003 rozhodnutí o změně užívání postaveného baseballového hřiště. Hřiště bylo kompletně zatravněno a přeměněno na hřiště fotbalové.

 

Bez hřiště se začala mládežnická družstva rozpadat. Ti co chtěli hrát dál, přestoupili do pražských týmů, ostatní se sportem skončili.

Snahu udržet na Kladně alespoň softball nám pomohla 7. ZŠ, na jejímž pozemku se postavilo v roce 2002 hřiště nové. Bohužel rozměry tohoto hřiště neumožňují, aby se zde dal hrát baseball. I pro potřeby softballu není hřiště zcela vyhovující.

I přesto v roce 2010 začínáme obnovovat mládežnickou tradici. Dětí stále přibývá a kapacitně začíná být toto hřiště nevyhovující. Po třech letech také narážíme na problém velikosti hřiště, kdy nám děti dorostly do věku, kdy je potřeba hrát na opravdovém, velkém baseballovém hřišti. Budou muset opět dojíždět do Prahy?

 

 

V roce 2014 se klub přejmenovává na MINERS KLADNO.

V roce 2015 má klub poprvé obsazené všechny baseballové mládežnické kategorie od U7 až po U15. Nad tímto věkovým limitem přechází hráči do týmu mužů.

V roce 2017 vyhrál tým žen pod vedením nové trenérky Jany Martinovské třetí ligu a postoupil tak výš. Tento rok se do reprezentačního softballového i baseballového výběru probojovali dva zástupci nové generace, která začala hrát v roce 2010 v dresech Indians - jsou jimi Jan Sobotka (reprezentace U15 na ME 2017 ve Wiener Neustadt) a Michaela Čurillová (reprezentace U16 na ME 2017 v Ostravě).